Daturen bat gaineratzen baduzu, egunaren lotura segi dezakezu han ere sartzeko. Eskerrik asko!
Gertaerak
Arte eta kultura
Zientzia eta teknologia
Kirolak
Jaiotzak
- Urtarrilaren 12a – François Duquesnoy, Flandesko eskultorea (h. 1643).
- Otsailaren 10a – Blas Alexandre Lezaeta, nafar elizgizona, Orreagako kolegiataren priore, Iruñeako apezpikua eta inkisidorea (h. 1647).
- Ekainaren 9a – Pieter Jansz Saenredam, herbeheretar margolaria (h. 1665).
- Ekainaren 17a – Juana de la Cruz, espainiar idazlea (h. 1675).
- Abuztuaren 11a – Tiburcio Redin, euskal militar eta politikaria (h. 1651).
- Irailaren 28a – Justus Sustermans, flandriar margolaria (h. 1681).
- Abenduaren 23a – Martin Opitz, alemaniar olerkaria (h. 1639).
- Casilda Manrique de Luiando, bizkaitar dama, Espainiako nobleziarekin harremana izan zuena (h. 1670).
- Eneko Velez Gebarakoa (8. kondea), euskal herritar politikaria (h. 1658).
- Pierre de Nyert, lapurtar abeslaria (h. 1682).
- John Fletcher, ingeles antzerkigilea (h. 1625).
- Pieter Symonsz Potter, herbeheretar margolari barrokoa (h. 1652).
Heriotzak
- Urtarrilaren 15a – Juan de Herrera, espainiar arkitekto, geometra eta matematikaria (j. 1530).
- Otsailaren 5a – San San Martin Loinazkoa, gipuzkoar misiolari eta martiria (j. 1566).
- Maiatzaren 21a – Martin Lopez Isasi, gipuzkoar ekintzailea (j. 1525).
- Ekainaren 9a – Jose de Anchieta, jesuita eta Brasilen ibilitako misiolaria (j. 1534).
- Ekainaren 20a – Willem Barents, holandar esploratzaile eta itsasgizona.
- Abuztuaren 24a – Francisco Tornamira, nafar astrologoa (j. 1534).
- Irailaren 3a – Jakobe Badengoa, Badengo printzesa (j. 1558).
- Urriaren 9a – Ashikaga Yoshiaki, Ashikaga shogunerriko hamabosgarren eta azken shoguna (j. 1537).
- Abenduaren 21a – Pedro Canisio, herbeheretar jesuita eta Elizako doktorea (j. 1521).
- Fernando de Herrera, Andaluziako Errenazimentuko olerkari gailena.
- Giovanni Leonardo da Cutri, Il Puttino, italiar xakelaria (j. 1542).
- Ohama Kagetaka, japoniar pirata (j. 1540).
Kanpo estekak